Sotshin Talviolympialaisten Ohjelma ja tv-lähetykset

 

Sotshin talviolympialaisten ohjelma ja aikautaulu:

Torstai 6.2.2014
08.00-14.40 Lumilautailu Naisten ja miesten slopestyle, 1/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
16.00-16.55 Freestyle Naisten kumparelasku, 1/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
17.30-20.55 Taitoluistelu Joukkuekilpailun miesten lyhytohjelma ja pariluistelun lyhytohjelma Iceberg-luisteluhalli
 

Perjantai 7.2.2014

18.00-21.00 Avajaiset Olympiastadion
 

Lauantai 8.2.2014

07.30-09.10 Lumilautailu Miesten slopestyle, 2/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
10.00-12.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa USA-Suomi Shayba-areena
10.45-11.55 Lumilautailu Miesten slopestyle, 2/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
12.00-13.05 Maastohiihto Naisten yhdistelmäkilpailu 7,5 km (p) + 7,5 km (v) Laura-hiihtokeskus
13.30-16.25 Pikaluistelu Miesten 5000 m Adler-areena
15.00-17.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Kanada-Sveitsi Shayba-areena
16.00-16.30 Freestyle Naisten kumparelasku, 2/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
16.30-18.20 Ampumahiihto Miesten pikakilpailu 10 km Laura-hiihtokeskus
16.30-20.05 Kelkkailu Miesten ohjaskelkkailu, 1/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
16.30-21.05 Taitoluistelu Joukkuekilpailun jäätanssin lyhyttanssi, naisten lyhytohjelma ja pariluistelun vapaaohjelma Iceberg
18.30-19.35 Mäkihyppy Miesten normaalimäen karsintakilpailu RusSki Gorki
20.00-21.35 Freestyle Naisten kumparelasku, 2/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
 

Sunnuntai 9.2.2014

08.30-09.40 Lumilautailu Naisten slopestyle, 2/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
09.00-11.10 Alppihiihto Miesten syöksylasku Rosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Ruotsi-Japani Shayba-areena
11.15-12.25 Lumilautailu Naisten slopestyle, 2/2 päivä Rosa Hutor X-treme Park
12.00-13.45 Maastohiihto Miesten yhdistelmäkilpailu 15 km (p) + 15 km (v) Laura-hiihtokeskus
13.30-15.35 Pikaluistelu Naisten 3000 m Adler-areena
15.00-17.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Venäjä-Saksa Shayba-areena
16.30-18.20 Ampumahiihto Naisten pikakilpailu 7,5 km Laura-hiihtokeskus
16.30-20.25 Kelkkailu Miesten ohjaskelkkailu, 2/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
17.00-20.10 Taitoluistelu Joukkuekilpailun miesten vapaaohjelma, naisten vapaaohjelma ja jäätanssin vapaatanssi Iceberg
19.30-21.15 Mäkihyppy Miesten normaalimäki RusSki Gorki
 

Maanantai 10.2.2014

07.00-10.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
09.00-10.30 Alppihiihto Naisten superyhdistetty (syöksy, pujottelu) Rosa Hutor –alppikeskus
11.45-14.35 Kaukalopikaluistelu Miesten 1500 m, naisten 500 m, naisten 3000 m viesti Iceberg
12.00-15.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
12.00-14.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa USA-Sveitsi Shayba-areena
13.00-14.10 Alppihiihto Naisten superyhdistetty (syöksy, pujottelu) Rosa Hutor –alppikeskus
15.00-18.25 Pikaluistelu Miesten 500 m Adler-areena
16.00-17.20 Freestyle Miesten kumparelasku Rosa Hutor X-treme Park
16.45-19.40 Kelkkailu Naisten ohjaskelkkailu, 1/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
17.00-18.20 Ampumahiihto Miesten takaa-ajokilpailu 12,5 km Laura-hiihtokeskus
17.00-19.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Suomi-Kanada Shayba-areena
17.00-20.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
20.00-21.35 Freestyle Miesten kumparelasku Rosa Hutor X-treme Park
 

Tiistai 11.2.2014

07.00-10.00 Curling Naisten alkusarjaa (Ice Cube)
08.00-09.25 Freestyle Naisten slopestyle Rosa Hutor X-treme Park
11.00-12.05 Freestyle Naisten slopestyle Rosa Hutor X-treme Park
12.00-14.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Saksa-Ruotsi Shayba-areena
12.00-12.50 Maastohiihto Miesten ja naisten sprintti (v), aika-ajot Laura-hiihtokeskus
12.00-15.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
12.00-15.05 Lumilautailu Miesten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
14.00-15.50 Maastohiihto Miesten ja naisten sprintti (v), pudotushiihdot Laura-hiihtokeskus
14.45-18.00 Pikaluistelu Naisten 500 m Adler-areena
16.30-19.45 Kelkkailu Naisten ohjaskelkkailu, 2/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
17.00-18.20 Ampumahiihto Naisten takaa-ajokilpailu 10 km Laura-hiihtokeskus
17.00-19.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Venäjä-Japani Shayba-areena
17.00-18.00 Lumilautailu Miesten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
17.00-20.25 Taitoluistelu Pariluistelun lyhytohjelma Iceberg
17.00-20.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
19.30-20.35 Lumilautailu Miesten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
19.30-21.05 Mäkihyppy Naisten normaalimäki RusSki Gorki
 

Keskiviikko 12.2.2014

07.00-10.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
09.00-11.10 Alppihiihto Naisten syöksy Rosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Sveitsi-Suomi Shayba-areena
11.30-12.20 Yhdistetty Normaalimäen henkilökohtainen kilpailu, mäkiosuus RusSki Gorki
12.00-15.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
12.00-15.05 Lumilautailu Naisten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
14.30-15.15 Yhdistetty Normaalimäen henkilökohtainen kilpailu, hiihto 10 km RusSki Gorki
14.30-17.00 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Kanada-USA Shayba-areena
16.00-17.40 Pikaluistelu Miesten 1000 m Adler-areena
16.15-18.35 Kelkkailu Ohjaskelkkailun parit Sanki-kelkkailukeskus
17.00-20.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
17.00-18.00 Lumilautailu Naisten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
17.45-21.10 Taitoluistelu Pariluistelun vapaaohjelma Iceberg
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Latvia-Sveitsi Shayba-areena
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Tshekki-Ruotsi Bolshoi-halli
19.30-20.35 Lumilautailu Naisten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
 

Torstai 13.2.2014

07.00-10.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
08.15-10.00 Freestyle Miesten slopestyle Rosa Hutor X-treme Park
09.30-11.20 Kelkkailu Naisten skeleton, 1/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Suomi-Itävalta Bolshoi-halli
10.00-12.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Japani-Saksa Shayba-areena
11.30-12.40 Freestyle Miesten slopestyle Rosa Hutor X-treme Park
12.00-13.40 Maastohiihto Naisten 10 km (p) Laura-hiihtokeskus
12.00-14.30 Kaukalopikaluistelu Naisten 500 m, miesten 1000 m, miesten 5000 m viesti Adler-areena
12.00-15.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Venäjä-Slovenia Bolshoi-halli
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Slovakia-USA Shayba-areena
16.00-17.40 Pikaluistelu Naisten 1000 m Adler-areena
16.00-18.20 Ampumahiihto Miesten normaalikilpailu 20 km Laura-hiihtokeskus
17.00-20.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
17.00-21.30 Taitoluistelu Miesten lyhytohjelma Iceberg
18.15-19.25 Kelkkailu Ohjaskelkkailun joukkueviesti Sanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Kanada-Norja Bolshoi-halli
19.00-21.30 Jääkiekko Naisten alkusarjaa Ruotsi-Venäjä Shayba-areena
 

Perjantai 14.2.2014

07.00-10.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
09.00-10.30 Alppihiihto Miesten superyhdistetty (syöksy, pujottelu) Rosa Hutor –alppikeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Tshekki-Latvia Bolshoi-halli
12.00-13.55 Maastohiihto Miesten 15 km (p) Laura-hiihtokeskus
12.00-15.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
13.30-14.40 Alppihiihto Miesten superyhdistetty (syöksy, pujottelu) Rosa Hutor –alppikeskus
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Ruotsi-Sveitsi Bolshoi-halli
14.30-19.40 Kelkkailu Miesten ja naisten skeleton Sanki-kelkkailukeskus
15.45-17.00 Freestyle Naisten hypyt Rosa Hutor X-treme Park
16.00-18.10 Ampumahiihto Naisten normaalikilpailu 15 km Laura-hiihtokeskus
17.00-20.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
17.00-21.25 Taitoluistelu Miesten vapaaohjelma Iceberg
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Kanada-Itävalta Bolshoi-halli
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Norja-Suomi Shayba-areena
19.30-20.35 Freestyle Naisten hypyt Rosa Hutor X-treme Park
19.30-20.35 Mäkihyppy Miesten suurmäen karsintakilpailu RusSki Gorki
 

Lauantai 15.2.2014

07.00-10.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
09.00-11.10 Alppihiihto Naisten supersuurpujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Naisten puolivälierä Shayba-areena
10.00-12.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Slovakia-Slovenia Bolshoi-halli
12.00-13.30 Maastohiihto Naisten 4×5 km (2p+2v) Laura-hiihtokeskus
12.00-14.55 Kaukalopikaluistelu Naisten 1500 m, miesten 1000 m Adler-areena
12.00-15.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
14.30-17.00 Jääkiekko Naisten puolivälierä Shayba-areena
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten alkusarjaa USA-Venäjä Bolshoi-halli
15.30-17.25 Pikaluistelu Miesten 1500 Adler-areena
16.45-19.05 Kelkkailu Miesten skeleton Sanki-kelkkailukeskus
17.00-20.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Sveitsi-Tshekki Bolshoi-halli
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Ruotsi-Latvia Shayba-areena
19.30-21.15 Mäkihyppy Miesten suurmäki RusSki Gorki
 

Sunnuntai 16.2.2014

07.00-10.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
09.00-10.10 Lumilautailu Naisten lumilautakrossi Rosa Hutor X-treme Park
09.00-11.10 Alppihiihto Miesten supersuurpujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Naisten sijoitusottelu Shayba-areena
10.00-12.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Itävalta-Norja Bolshoi-halli
11.15-12.05 Lumilautailu Naisten lumilautakrossi Rosa Hutor X-treme Park
12.00-14.30 Maastohiihto Miesten 4×10 km (2p+2v) Laura-hiihtokeskus
12.00-15.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Venäjä-Slovakia Bolshoi-halli
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Slovenia-USA Shayba-areena
16.00-17.50 Pikaluistelu Naisten 1500 m Adler-areena
17.00-18.20 Ampumahiihto Miesten yhteislähtö 15 km Laura-hiihtokeskus
17.00-20.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
17.00-20.45 Taitoluistelu Jäätanssin lyhyttanssi Iceberg
18.15-20.55 Kelkkailu Kahden miehen rattikelkkailu, 1/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten alkusarjaa Suomi-Kanada Bolshoi-halli
19.00-21.30 Jääkiekko Naisten sijoitusottelu Shayba-areena
 

Maanantai 17.2.2014

07.00-10.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
09.00-10.00 Lumilautailu Miesten lumilautakrossi Rosa Hutor X-treme Park
11.30-12.30 Lumilautailu Miesten lumilautakrossi Rosa Hutor X-treme Park
12.00-15.00 Curling Miesten alkusarjaa Ice Cube
14.30-17.00 Jääkiekko Naisten välierä Shayba-areena
15.45-17.00 Freestyle Miesten hypyt Rosa Hutor X-treme Park
17.00-18.10 Ampumahiihto Naisten yhteislähtö 12,5 km Laura-hiihtokeskus
17.00-20.00 Curling Naisten alkusarjaa Ice Cube
17.00-20.35 Taitoluistelu Jäätanssin vapaatanssi Iceberg
16.30-19.00 Kelkkailu Kahden miehen rattikelkkailu, 2/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30 Jääkiekko Naisten välierä Shayba-areena
19.15-21.10 Mäkihyppy Suurmäen miesten joukkuekilpailu RusSki Gorki
19.30-20.35 Freestyle Miesten hypyt Rosa Hutor X-treme Park
 

Tiistai 18.2.2014

07.00-10.00 Curling Naisten ja miesten karsintaotteluja Ice Cube
09.00-11.00 Alppihiihto Naisten suurpujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Miesten putoamiskarsintaa Bolshoi-halli
10.00-12.30 Jääkiekko Naisten sijoitusottelu Shayba-areena
11.30-12.30 Yhdistetty Suurmäen henkilökohtainen kilpailu, mäkiosuus RusSki Gorki
11.30-13.30 Kaukalopikaluistelu Naisten 1000 m, miesten 500 m, naisten 3000 m viesti Adler-areena
12.00-15.00 Curling Naisten ja miesten karsintaotteluja Ice Cube
12.30-14.10 Alppihiihto Naisten suurpujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
14.00-14.45 Yhdistetty Suurmäen henkilökohtainen kilpailu, hiihto 10 km RusSki Gorki
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten putoamiskarsintaa Bolshoi-halli
14.30-17.00 Jääkiekko Naisten sijoitusottelu Shayba-areena
15.00-18.00 Pikaluistelu Miesten 10000 m Adler-areena
15.45-17.25 Freestyle Miesten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
17.00-20.00 Curling Naisten ja miesten karsintaotteluja Ice Cube
17.15-19.10 Kelkkailu Naisten rattikelkkailu, 1/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten putoamiskarsintaa Bolshoi-halli
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten putoamiskarsintaa Shayba-areena
19.30-20.30 Freestyle Miesten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
 

Keskiviikko 19.2.2014

07.15-9.00 Lumilautailu Miesten ja naisten parisuurpujottelu Rosa Hutor X-treme Park
09.00-11.00 Alppihiihto Miesten suurpujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
10.00-12.30 Jääkiekko Miesten puolivälierä Bolshoi-halli
11.00-13.05 Lumilautailu Miesten ja naisten parisuurpujottelu Rosa Hutor X-treme Park
11.15-13.00 Maastohiihto Pariviesti (p), alkuerät Laura-hiihtokeskus
12.00-15.00 Curling Naisten välierät Ice Cube
12.30-14.10 Alppihiihto Miesten suurpujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
13.45-15.00 Maastohiihto Pariviesti (p), loppukilpailut Laura-hiihtokeskus
15.30-17.20 Pikaluistelu Naisten 5000 m Adler-areena
16.30-18.30 Ampumahiihto Sekaviesti Laura-hiihtokeskus
14.30-17.00 Jääkiekko Miesten puolivälierä Bolshoi-halli
17.00-20.00 Curling Miesten välierät Ice Cube
17.00-21.30 Taitoluistelu Naisten lyhytohjelma Iceberg
18.15-20.20 Kelkkailu Naisten rattikelkkailu, 2/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten puolivälierä Bolshoi-halli
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten puolivälierä Shayba-areena
 

Torstai 20.2.2014

09.45-10.25 Freestyle Miesten skikrossi Rosa Hutor X-treme Park
10.00-11.00 Yhdistetty Suurmäen joukkuekilpailu, mäkiosuus RusSki Gorki
10.30-13.30 Curling Naisten pronssiottelu Ice Cube
11.30-13.00 Freestyle Miesten skikrossi Rosa Hutor X-treme Park
13.00-14.15 Yhdistetty Suurmäen joukkuekilpailu, 4×5 km hiihto RusSki Gorki
14.00-16.30 Jääkiekko Naisten pronssiottelu Bolshoi-halli
15.30-18.55 Curling Naisten loppuottelu Ice Cube
16.30-17.45 Freestyle Naisten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
17.00-21.10 Taitoluistelu Naisten vapaaohjelma Iceberg
19.00-22.00 Jääkiekko Naisten loppuottelu Bolshoi-halli
19.30-20.25 Freestyle Naisten lumikouru Rosa Hutor X-treme Park
 

Perjantai 21.2.2014

09.45-10.25 Freestyle Naisten skikrossi Rosa Hutor X-treme Park
10.30-13.30 Curling Miesten pronssiottelu Ice Cube
11.30-13.00 Freestyle Naisten skikrossi Rosa Hutor X-treme Park
14.00-16.30 Jääkiekko Miesten välierä Bolshoi-halli
14.45-16.00 Alppihiihto Naisten pujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
15.30-17.25 Pikaluistelu Miesten ja naisten joukkuetakaa-ajo, 1/2 päivä Adler-areena
15.30-18.55 Curling Miesten loppuottelu Ice Cube
16.30-18.15 Ampumahiihto Naisten 4×6 km viesti Laura-hiihtokeskus
18.15-19.25 Alppihiihto Naisten pujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
18.30-21.15 Kaukalopikaluistelu Miesten 500 m, naisten 1000 m, miesten 5000 m viesti Adler-areena
19.00-21.30 Jääkiekko Miesten välierä Bolshoi-halli
 

Lauantai 22.2.2014

07.15-09.15 Lumilautailu Miesten ja naisten paripujottelu Rosa Hutor X-treme Park
11.15-13.20 Lumilautailu Miesten ja naisten paripujottelu Rosa Hutor X-treme Park
11.30-13.25 Maastohiihto Naisten 30 km (v, yhteislähtö) Laura-hiihtokeskus
14.45-16.15 Alppihiihto Miesten pujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
15.30-18.00 Pikaluistelu Miesten ja naisten joukkuetakaa-ajo, 2/2 päivä Adler-areena
16.30-18.40 Ampumahiihto Miesten 4×7,5 km viesti Laura-hiihtokeskus
17.00-19.55 Jääkiekko Miesten pronssiottelu Bolshoi-halli
18.15-19.50 Alppihiihto Miesten pujottelu Rosa Hutor -alppikeskus
18.30-21.00 Taitoluistelu Loppunäytös
18.30-21.05 Kelkkailu Neljän miehen rattikelkkailu, 1/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
 

Sunnuntai 23.2.2014

09.00-11.55 Maastohiihto Miesten 50 km (v, yhteislähtö) Laura-hiihtokeskus
11.30-14.05 Kelkkailu Neljän miehen rattikelkkailu, 2/2 päivä Sanki-kelkkailukeskus
14.00-16.55 Jääkiekko Miesten loppuottelu Bolshoi-halli
18.00-20.30 Päättäjäiset