NHL-pelaajan alastomuus oli liikaa - Twitter video poistettiin

Anaheim sai somen kaatumaan heitä vastaan

Suomen 100-vuotis juhlavuoden tapaan, myös maailman seuratuin jääkiekkoliiga NHL viettää 100-vuotis juhlakauttaan. Kalifornian rannikkolla sijaitseva NHL-seura Anaheim Ducks päätti pistää oman lusikkansa juhlasoppaan. Tapa vain oli hieman kyseenalainen.

Ducksin Twitter-tiimi nimittäin julkaisi hieman nolon videon, jossa onniteltiin 100-vuotiasta kiekkosarjaa. Video keräsi vastoin ankkojen odotuksia yllättävän nopeasti negatiivista palautetta, jonka takia video poistettiin pian julkaisun jälkeen.

Videolla esiintyi Vancouver Canucksin kesällä 2014 Ducksiin vaihtanut keskushyökkääjä Ryan Kesler – alasti.

”Guzzler” kävelee videolla seuran toimistossa alastomana ainoastaan Ducks-lippis päässään ohi hämmästelevän siivoojan sekä päätään kääntävän naisen ohi. Perille päästessään Kesler kertoo pukeutuneensa syntymäasuunsa suuren juhlan kunniaksi.

Mautonta vaiko ei?

Videoon liitettiin pian Hollywoodissa kuumana puheenaiheena ollut seksuaalinen häirintä. Video ei pysynyt kauaa seuran Twitter-sivuilla ja seuraavaksi pahoiteltiin aiheutunutta mielipahaa ja kerrottiin, että yleisön reaktio on ymmärrettävä.

 

Anaheimissa nähtiin juuri suomalaisittain kiinnostava kauppa, kun seura vaihtoi huippupuolustaja Sami Vatasen New Jersey Devilsistä tulleisiin Adam Henriquehen, Joseph Blandisiin ja ehdolliseen varausvuoroon. Lue kaupasta enemmän tästä.

Henrique pääsi maistelemaan heti tehopisteitä ensimmäisessä Ducks ottelussa syöttäessään maanmiehensä Kevin Royn 1-2 maalin. Anaheim hävisi ottelun lopulta vieraissa Columbus Blue Jacketsille 4-2.