Juventus-tähtiä viedään Valioliigaan

Paulo Dybala ja Moise Kean ovat molemmat jääneet Cristiano Ronaldon varjoon Juventuksessa. Valioliigasta uutta pontta urille?

Paulo Dybala Moise Kean

Italian Serie A:ssa pelaavasta Juventuksesta on tullut ehkä hieman yllättäen jo toisena kesänä peräkkäin yksi siirtoikkunan aktiivisimmista sekä puhutuimmista seuroista. Vanha Rouva on vahvistanut rivejään kahden kesän aikana muun muassa Joan Cancelolla, Aaron Ramseylla, Matthjis de Ligtilla ja tietenkin Cristiano Ronaldolla. Nyt seuran pitäisi kuitenkin myös myydä pelaajia kahta seuran fanien rakastamaa pelaajaa ollaankin nyt viemässä kovalla vauhdilla Valioliigaan.

Paulo Dybala – Tottenham vai Manchester United?

Erityisesti 25 – vuotiasta argentiinalaista Paulo Dybalaa on revitty Italiasta Englantiin jo pidemmän aikaan. La Joyan kintereillä on ollut vahvimmin Manchester United, joka huhujen mukaan on ollut valmista tarjoamaan Romelu Lukakua vaihdossa Dybalaan. Myös Tottenham Hotspurs on ilmaissut kiinnostuksena kaudella 2017-18 läpimurtonsa tehnyttä pelaajaa kohtaan. Dybala itse on ilmaissut halunsa jatkaa Juventuksessa uuden valmentajan Maurizio Sarrin alaisuudessa. Brittilehdet rummuttavat kuitenkin lähdön puolesta ”ettei Dybalan tarvitse jäädä Ronaldon varjoon”. Tabloideilla oma lehmä ojassa?

Moise Kean Evertonin haaviin

Jos Paulo Dybala teki pari vuotta sitten nimensä tunnetuksi ympäri maailman, niin sitä samaa teki viime kaudella todellinen nuori supertähti Moise Kean. 19 – vuotias italialainen sai kauden jälkimmäisellä puoliskolla muutaman kerran vastuuta Juventuksen miehistössä ja mies käytti tilaisuutensa vakuuttavasti. Kean viimeisteli Italian maajoukkueessa sekä Juventuksessa 15 ottelussa yhteensä 8 maalia mikä herätti monen seuran mielenkiinnon Juventuksessa lähtökohtaisesti vaihtopenkillä olevaa pelaajaa kohtaan.

Useamman eri lähteen mukaan Valioliigaseuroista Everton olisi suurimmalla palolla Keanin perässä. Alustavien tietojen mukaan Juventus harkitsee lupaavan tulevaisuuden omaavan pelaajan myymistä 40€ miljoonalla eurolla. Torinon suurseura haluaa kuitenkin saada mahdolliseen kauppaan sisällytettyä takaisin osto-option.

Tuoreimmat Uutiset

Näytä lisää uutisia