Mourinho taas tekemässä jättisiirtoja

Jose Mourinho käytti miljoonia ja miljoonia Manchester Unitedin joukkueen rakentamiseksi. Ja kun homma ei toiminut, hän tekee kaiken saman uudestaan.
Jose Mourinho, hieman hapan

Tällä joukkueella ei tullut menestystä. Laitetaan jaot uusiksi, ajattelee Manchester Unitedin manageri Jose Mourinho.

Mourinho on ollut ManU:n managerina nyt kaksi kautta, eikä joukkue ole vielä Englannin ykkönen, vaikka rahaa on palanut. Nyt The Special One Mourinho on brittitabloidi Daily Mirrorin mukaan kertonut Unitedin johtoportaalle, että tarvitaan ainakin viisi uutta pelaajaa ja 250 miljoonaa puntaa, että United saa paikallisvastus Cityn etumatkan kiinni. Tämän kauden liigassa mestari-Manchester City voitti ManU:n 19 pisteellä. Ja kun ManU vielä hävisi FA Cupin finaalin Wembleyllä Chelsealle ja putosi aikaisin Mestareiden liigasta, niin suurten satsausten kaudesta ei jäänyt Unitedille mitään käteen.

Mourinho on Daily Mirrorin mukaan laittanut hankintalistalle Tottenhamin ja Belgian maajoukkueen topparin Toby Alderweireldin, Shaktar Donetskin brasilialaisen keskikenttäpelaajan Fredin, Napolin keskikentän Jorginhon sekä Nicen keskikentän Jean Michel Serin. Lisäksi Real Madridin stara Gareth Bale on Mourinhon ostoslistalla. Bale saattaisi olla lähdössä, sillä hän on pudonnut Realin managerin Zizou Zidanen suosiosta.

Juventuksen puolustajan Alex Sandron ostaminen on raporttien mukaan jo melko lähellä.

ManU ei ole kesällä vain hankkimassa. Puolisen tusinaa pelaajaa on myös lähdössä. Ainakin Daley Blind, Matteo Darmian, Luke Shaw ja Anthony Martial ovat myyntilistalla. Marouane Fellaini on lähdössä ilmaiseksi, ja vielä Michael Carrick on lopettanut pelaamisen ja vaihtanut Unitedin valmennustiimiin.

Jose Mourinho kirjoitti Manchester Unitedin kanssa uuden kahden vuoden sopimuksen viime tammikuussa. Hänellä on kyllä valtaisat paineet tuoda seuraan Valioliigan mestaruus. ManU on viimeksi ollut Englannin liigaykkönen sir Alex Fergusonin viimeisellä kaudella 2013, sen jälkeen David Moyes, Louis van Gaal ja Mourinho ovat yrittäneet, mutta mestaruus ei ole ollut lähelläkään.

Jos United ei ensi kaudella ole mestaruuskunnossa, niin Mourinhon palli varmasti heiluu. Eikä hän muutenkaan ole kovin suosittu. ManU pelaa varovaista ja aneemista jalkapalloa. Kun seuran johtoporras ja fanit katsovat vaikka naapuri-Cityn, Liverpoolin tai Tottenhamin peliä, niin varmasti mielessä on kysymys, että miksi meidän joukkueemme on tällainen? Eikä tällaisella tylsällä pelillä tule edes mestaruuksia.

Ehkä Josen pitäisi välillä jättää ostohommat väliin ja kokeilla valmentamista?

 

Tuoreimmat Uutiset

Näytä lisää uutisia