Yleisurheilun EM-kisat starttaavat huomenna - Tsekkaa tästä kisojen ohjelma!

  • Veikkaussivujen toimitus
  • 11/08/2014
Jaa tämä...

Yleisurheilun EM-kisat lyödään käyntiin tiistaina 12. elokuuta.

Penkkiurheilijat saavat lisää seuraamisen aihetta heti tiistaina, sillä nyt on aika puhaltaa käyntiin Yleisurheilun EM-kisat. Tällä kertaa kisat tahkotaan läpi Sveitsin Zürichissä.

Sunnuntaina päättyvät kisat pystyy seuraamaan tuttuun tapaan Ylen kanavilta sekä Internetissä Yle Areenasta.

[ Hei! Haluatko testata vedonlyöntiä riskittömästi? No, Expektillä se onnistuu! Voit lyödä peräti 50€ riskittömästi tästä! ]

Tässä koko kisojen kattava ohjelma suomalaisittain tärkeiden nostojen kera.

Tiistai 12.8.
11.04 M Kymmenottelu, 100 m
11.07 M Kuula, karsinta, ryhmät A+B (Arttu Kangas)
11.30 N Seiväs, karsinta, ryhmät A+B (Minna Nikkanen)
11.34 N 1 500 m, alkuerät
11.50 N Keihäs, karsinta, ryhmä A (Oona Sormunen)
12.07 M 400 m aj, alkuerät (Jussi Kanervo, Oskari Mörö)
12.35 M Kymmenottelu, pituus, ryhmät A+B
12.40 N 100 m, alkuerät (Hanna-Maari Latvala)
13.16 N Keihäs, karsinta, ryhmä B
13.23 M 3 000 m ej, alkuerät (Jukka Keskisalo, Janne Ukonmaanaho)
13.50 M 400 m, alkuerät
14.05 M Kymmenottelu, kuula, ryhmät A+B
14.12 M Kolmiloikka, karsinta, ryhmät A+B (Aleksi Tammentie)
14.32 N 100 m aj, alkuerät (Nooralotta Neziri, Matilda Bogdanoff, Ida Aidanpää)
—–
18.15 M Kiekko, karsinta, ryhmä A
18.20 M Kymmenottelu, korkeus, ryhmät A+B
19.00 N 400 m, alkuerät (Katri Mustola)
19.32 M 100 m, alkuerät (Eetu Rantala)
19.45 M Kiekko, karsinta, ryhmä B
20.12 M 800 m, alkuerät
20.34 M Kuula, finaali
20.52 M Kymmenottelu, 400 m
21.10 N Pituus, karsinta, ryhmät A+B
21.20 N 10 000 m, finaali
21.56 N 100 m aj, välierät

Keskiviikko 13.8.
10.20 M 20 km kävely, finaali
11.05 M Kymmenottelu, 110 m aj
11.07 M Korkeus, karsinta, ryhmät A+B (Jussi Viita)
11.50 M Kymmenottelu, kiekko, ryhmä A
11.55 N 400 m aj, alkuerät
12.40 M 110 m aj, alkuerät (Arttu Hirvonen, Jussi Kanervo)
13.03 M Kymmenottelu, kiekko, ryhmä B
13.20 N 800 m, alkuerät
14.15 N Moukari, karsinta, ryhmä A (Merja Korpela)
14.40 M Kymmenottelu, seiväs, ryhmät A+B
15.35 N Moukari, karsinta, ryhmä B (Merja Korpela)
—–
18.55 M Kymmenottelu, keihäs, ryhmä A
19.05 M 400 m aj, välierät
19.20 N 100 m, välierät
19.30 N Kolmiloikka, karsinta, ryhmät A+B
19.45 M 400 m, välierät
20.06 N 400 m, välierät
20.10 M Kymmenottelu, keihäs, ryhmä B
20.25 M 100 m, välierät
20.51 M 10 000 m, finaali
21.00 N Pituus, finaali
21.25 N 100 m, finaali
21.35 M Kiekko, finaali
21.37 M Kymmenottelu, 1 500 m
22.08 M 800 m, välierät
22.34 N 100 m aj, finaali
22.50 M 100 m, finaali

Torstai 14.8.
10.10 N 20 km kävely, finaali
11.05 N Seitsenottelu, 100 m aj
11.07 M Moukari, karsinta, ryhmä A (Tuomas Seppänen, David Söderberg)
11.15 M Seiväs, karsinta, ryhmät A+B
11.50 N 200 m, alkuerät (Hanna-Maari Latvala)
12.25 M 200 m, alkuerät (Jonathan Åstrand)
12.32 M Moukari, karsinta, ryhmä B (Tuomas Seppänen, David Söderberg)
13.05 N Seitsenottelu, korkeus, ryhmät A+B
13.08 N 5 000 m, alkuerät
—–
18.30 M Keihäs, karsinta, ryhmä A (Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo)
19.10 N 400 m aj, välierät
19.38 N 800 m, välierät
19.45 M Keihäs, karsinta, ryhmä B (Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen, Lassi Etelätalo)
20.15 M 110 m aj, välierät
20.19 N seiväs, finaali
20.45 N 200 m, välierät
20.50 N Seitsenottelu, kuula, ryhmät A+B
21.10 M kolmiloikka, finaali
21.15 M 200 m, välierät
21.40 N Keihäs, finaali
21.45 M 3 000 m ej, finaali
22.15 N Seitsenottelu, 200 m
22.50 M 110 m aj, finaali

Perjantai 15.8.
10.00 M 50 km kävely, finaali (Jarkko Kinnunen, Veli-Matti Partanen)
11.04 N Kuula, karsinta, ryhmät A+B
11.10 N Kiekko, karsinta, ryhmä A (Katri Hirvonen, Sanna Kämäräinen)
11.15 M 5 000 m, alkuerät
11.35 N Korkeus, karsinta, ryhmät A+B
12.13 N 3 000 m ej, alkuerät (Sandra Eriksson, Johanna Lehtinen)
12.30 N Kiekko, karsinta, ryhmä B (Katri Hirvonen, Sanna Kämäräinen)
12.40 N Seitsenottelu, pituus, ryhmät A+B
12.55 M 1 500 m, alkuerät
—–
19.04 N Seitsenottelu, keihäs, ryhmä A
19.50 M 400 m, finaali
20.10 N 400 m, finaali
20.15 N Seitsenottelu, keihäs, ryhmä B
20.25 N 1 500 m, finaali
20.30 M Pituus, karsinta, ryhmät A+B
20.46 M Korkeus, finaali
20.55 M 800 m, finaali
21.25 N 200 m, finaali
21.40 N Moukari, finaali
21.52 M 400 m aj, finaali
22.15 N Seitsenottelu, 800 m
22.49 M 200 m, finaali

Lauantai 16.8.
10.00 N maraton, finaali
—–
16.00 M Moukari, finaali
16.03 M Seiväs, finaali
16.10 N 4×100 m, alkuerät (Suomi)
16.35 M 4×100 m, alkuerät (Suomi)
17.05 N 800 m, finaali
17.20 N 4×400 m, alkuerät (Suomi)
17.40 N Kolmiloikka, finaali
17.45 N Kiekko, finaali
17.48 M 4×400 m, alkuerät
18.15 N 400 m aj, finaali
18.40 N 5 000 m, finaali

Sunnuntai 17.8.
10.00 M maraton, finaali
—–
16.00 N Kuula, finaali
16.05 M 1 500 m, finaali
16.16 N Korkeus, finaali
16.22 N 4×400 m, finaali
16.42 M 4×400 m, finaali
16.56 M Pituus, finaali
17.08 N 3 000 m ej, finaali
17.11 M Keihäs, finaali
17.30 M 5 000 m, finaali
18.05 M 4×100 m, finaali
18.22 N 4×100 m, finaali

Ohjelma: yle.fi

Veikkaussivut

Twitter: @VeikkaussivutFacebook: Veikkaussivut